Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Co muszą zrobić posiadacze nieruchomości jeśli chodzi o świadectwa energetyczne

Od wielu lat nowe budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne. Jest to dokument określający ogólne roczne zużycie energii koniecznej do zapewnienia komfortowej temperatury oraz prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów dzięki temu można przewidywać, jakie będą koszty użytkowania obiektu w tym zakresie. Takie informacje to nic innego jak klasa energetyczna danego budynku. Jeśli się ją porówna wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Gdynia. Jest to dokument niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie, tak więc każdy najemca lub kupiec może o niego poprosić.

Zależnie czy będzie chodziło o cały budynek czy pojedynczy lokal, energetyczne świadectwo powinno obejmować stosowny zakres informacji o zużywanej. Informacja o obecności dokumentu jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego brak mogą grozić kilkutysięczne kary. Tylko posiadacze nieruchomości nie przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż nie muszą wykonać tego audytu. Lecz nie oznacza to, że nie muszą tego zrobić. Wraz z określeniem energetycznej klasy uzyskuje się bowiem wytyczne pomagające dostosować obiekt do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przyszłe oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie certyfikatu energetycznego. Cena za ten zależna jest zależna od wielu czynników, chociażby od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Gdańsk niż identyczny zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne elementy ceny to na przykład ilość wewnętrznych instalacji i wielkość budynku. Spory wpływ na ostateczny koszt ma również dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Lecz ostatecznie koszt zrobienia świadectwa energetycznego powinien się z reguły zamknąć w kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz