Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy można bezpiecznie nurkować, jakie zasady należy przestrzegać

0
102

Dziś w zasadzie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może poznawać uroki podwodnego świata. Wystarczy sobie zrobić odpowiednie uprawnienia, żeby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy też podziwiać piękne rafy koralowe. Ale nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie odpowiedni sprzęt, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba będzie potrzebował. Takiego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a całość przed zejściem do wody będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Powietrze, którym nurkowie oddychają w wodzie znajduje się w aluminiowej lub stalowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

Zależnie od głębokości powinno ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Jednak oddychanie wprost z posiadanej butli możliwe nie jest, dlatego podłącza się do niej automat oddechowy. Posiada on bardzo charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który należy włożyć do ust. W praktyce automaty w zestawie są dwa, drugi jest rezerwowym w sytuacji, gdyby sprzęt partnera zawiódł. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te mają też w sobie wypornościowe worki, dzięki którym można regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w chłodniejszych wodach, to niezbędne będzie zagwarantowanie odpowiedniej izolacji termicznej. Do tego są używane różne rodzaje skafandrów nurkowych, pozwalających przebywać pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są kombinezony suche, a na cieplejsze wody można też użyć różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek będzie to, że woda wlewa się do środka, co dla niejednej osoby może być bardzo nieprzyjemne. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, dlatego też to one właśnie najczęściej są dostępne do wypożyczania. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował związać się z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad kupnem własnego sprzętu. Zwłaszcza dotyczy to skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz