Fizjoterapia przy kłopotach ze stawami przy uprawianiu biegów

Bieganie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności sportowej, tak naprawdę biegają osoby z każdej grupy wiekowej. Wcale do tego nie potrzeba specjalistycznego sprzętu ani specjalnego miejsca, wystarczy dobre obuwie i trochę chęci. Jednak regularne uprawianie tego sportu jest związane z ryzykiem różnych urazów, których lekceważenie czasami źle się kończy. I wcale tu nie chodzi o zwichnięcia czy skręcenia, ponieważ w ich przypadku z reguły rozpoczyna się leczenie. Lecz jeśli zacznie się pojawiać w kolanie czy stawie biodrowym niewielki ból, to wiele osób zupełnie się tym nie będzie przejmować.

A może to być zaledwie początek poważniejszej kontuzji, jaką koniecznie należy wyleczyć, żeby nie dopuścić do czegoś poważniejszego. W wielu przypadkach bez problemów wystarczy wykonana w odpowiedni sposób fizjoterapia Poznań, jaka złagodzi dolegliwości i pozwoli zachować ciągłość treningów. W przypadku poważniejszych stanów może być potrzebna wizyta u ortopedy i zrobienie specjalistycznych badań, na przykład rezonansu magnetycznego czy USG. Pozwoli to lekarzowi ocenić stan mięśni, ścięgien i stawów, co ma duże znaczenie przy wyborze leczenia. Najczęściej występującą dolegliwością wśród aktywnych biegaczy jest przeciążenie stawów kolanowych.

Wynika to głównie ze złej techniki, lecz również twardego podłoża i niewłaściwego obuwia. Poznań fizjoterapia w takim przypadku ma przede wszystkim na celu odzyskanie właściwych wzorców ruchowych i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na wzmocnienie mięśni, które najczęściej są używane przy bieganiu. Poza tym fizjoterapeuta powinien pacjenta nauczyć odpowiedniej techniki, co pozwoli zmniejszyć niebezpieczeństwo powtórnej kontuzji w przyszłości. Serię zabiegów przeprowadza się w gabinecie, lecz często pacjent dostanie również zestaw ćwiczeń, jakie potem może wykonywać w swoim domu. Przy tego typu urazach ogromną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Jeśli więc ktoś się zabiera za systematyczne treningi biegania, to powinien się przygotować do tego odpowiednio.

Dodaj komentarz