Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie są najważniejsze zasady związane z wystawianiem energetycznych świadectw

Zwiększające się ceny kopalnych paliw sprawiają, że coraz większa uwaga jest kładziona na różnego rodzaju pomysły ograniczające ich zużywanie. Pojawiają się z jednej strony zaawansowane technologie, takie jak na przykład fotowoltaika czy wiatraki, a z drugiej się dąży do ograniczenia zużycia energii. Tutaj naprawdę dużo do powiedzenia ma budownictwo, ponieważ stanowi ono branżę, jaka w tej kwestii ma sporo do poprawy.

Na szczęście już przed kilkunastu laty zaczęto podejmować odpowiednie działania w tym temacie. Jedno z nich to wprowadzenie certyfikatów energetycznych, jakie informować mają o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają dane budynki. Tego typu Świadectwa energetyczne są obowiązkowe dla budynków, jakie zostały postawione po 2009 roku, oraz oczywiście aktualnie budowanych.

Ale od pierwszych miesięcy 2023 roku każdy wynajmowany albo sprzedawany lokal musi dysponować takim dokumentem. Co będzie oznaczało, że nawet jeśli ma więcej lat to właściciel musi dopełnić tego obowiązku. W sytuacji gdy tego nie zrobi, to naraża się na grzywnę, a ta będzie dość kosztowna. W skrajnej sytuacji można dostać do zapłacenia do pięciu tysięcy, co stanowi większą kwotę niż koszt zrobienia certyfikatu. Grzywna może też zostać nałożona w przypadku, kiedy ktoś przy audycie podał nieprawidłowe dane, wtedy też zrobiony w oparciu o nie certyfikat staje się nieważny.

Tak więc z kilku powodów jednak warto mieć Certyfikat energetyczny, a nie narażać się niepotrzebnie na karę. Zwłaszcza że koszty obecnie nie są wcale jakieś wysokie. Uzależnione są one od kilku czynników, takich jak chociażby wielkość i położenie danej nieruchomości czy jej techniczny stan. Bierze się też pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonane zostały ściany i stropy, czy jakość okien. Wykonanie świadectwa dla typowego mieszkania będzie się zaczynało od sumy mniej więcej trzystu złotych, nieco więcej będzie to w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za budynki wielorodzinne, nawet do paru tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz