Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Prawdziwość informacji w sieci – na co zwracać uwagę

Wiele osób ma świadomość tego, jaka niesamowita ilość najróżniejszych informacji jest obecnie w sieci internetowej. Wiele osób wie też doskonale, że nie należy ufać bezkrytycznie wszystkiemu, co się w sieci znajdzie. W naszym internecie działa obecnie kilkaset tysięcy stron, mających bardzo zróżnicowaną tematykę. W praktyce każdy z nas może sobie otworzyć taką stronę, bowiem koszt tego jest naprawdę nieduży. I posiadając taką stronę publikować w zasadzie wszystko, czego tylko nie zabraniają przepisy.

Sytuacja ta dotyczy zarówno osób prywatnych, jak również firm, żadnych specjalnych ograniczeń tu nie ma. O ile za treści zabronione prawem, takie jak na przykład propagowanie przemocy czy szerzenie nienawiści można ponieść konsekwencje, to już w przypadku rzeczy nieprawdziwych lub nierzetelnych już takie konsekwencje raczej autora nie spotkają. A taka sytuacja może wynikać z kilku rzeczy. Po pierwsze sporo osób posiadających własne strony nie przykłada specjalnej uwagi na to, co na nich umieszcza.

Lecz zdarzają się coraz częściej sytuacje, że dane treści mają służyć manipulacji ludźmi, powodowaniem lęków, niepokojów czy nienawiści do jakiś grup. Są to działania celowe, zaplanowane i wykonywane przez kogoś, kto ma w tym jakieś wymierne korzyści. Z takich też powodów niezwykle istotne jest, aby nie ufać wszystkiemu, co się znajdzie w sieci. Niestety wiele osób tak robi, podchodząc bezkrytycznie do tego, co uda im się przeczytać, przez co ktoś nimi zaczyna manipulować.

Zresztą od jakiegoś czasu można usłyszeć o fake newsach, czyli informacjach nieprawdziwych, ale z uwagi na swoją formę i treść wywołujących określoną reakcję czytelników. Walka z fake newsami nie jest łatwa, ponieważ w licznych przypadkach trudno w pierwszej chwili jest stwierdzić, czy coś jest faktycznie prawdziwe, czy jednak nie. Dlatego też najlepiej jest korzystać pewnych źródeł, na przykład takich jak https://www.codziennaporcjainformacji.info/, co do których można być pewnym, że zawierają wiarygodne informacje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz